slaptos kamerosSlaptos kameros gali būti įrengiamos prekybos centrų persirengimo kabinose, viešose vietose, namuose, jos naudojamos ir norint išsiaiškinti neteisėtą veiklą, darbuotojų pažeidimus, sutuoktinių neištikimybę ir kt. Taigi slaptos kameros gali būti naudojamos daugelyje objektų, jos gali būti puikios pagalbininkės atskleidžiant tai, ką norima nuslėpti ir tiesiogiai pateikiant įrodymus apie prasižengimą. Tačiau šiais atvejais slaptų kamerų panaudojimas, t.y. filmavimas iš anksto neįspėjus žmonių, yra negalimas ir pažeidžiantis tų žmonių teises.

Lietuvoje draudžiant slapta filmuoti kito žmogaus asmeninį gyvenimą, vertėtų iš anksto pasidomėti, ar įrengta slapta kamera ateityje nesukels nesklandumų. Mūsų šalies įstatymai gina asmeninę erdvę ir tvirtina, jog fizinio asmens privatus gyvenimas yra neliečiamas. Informacija apie asmens privatų gyvenimą gali būti skelbiama tik su jo sutikimu, tad ir filmavimas tam žmogui nežinant gali būti neteisėtas. Kaip skelbiama LR Civiliniame kodekse, „siekiant nepažeisti asmens teisių, apsaugoti jo garbę ir orumą“, filmuoti, fotografuoti ar įgarsinti galima tik tam tikrose vietose ir atitinkamais atvejais, kuriuos būtina žinoti prieš įrengiant slaptas kameras. Šiais visuotinos demokratijos laikais už tokį pažeidimą labai greitai galima užsitraukti teisėsaugos nemalonę ir turėti papildomų rūpesčių. Mažiausiai nesklandumų kyla tuomet, kai toje aplinkoje, kur įrengiamos slaptos kameros, viešai skelbiama užrašu, jog teritorija yra stebima (pvz., tokie lipdukai užklijuoti parduotuvėse). Tokia priemonė kartu atlieka ir prevencinę funkciją, nes asmenys, žinodami, jog gali būti nufilmuoti, stengiasi nenusižengti ir elgtis tinkamai.

Įstatymai nedraudžia slaptų kamerų naudoti savo namuose. Čia jos gali būti įrengtos siekiant apsaugoti jų kambarius nuo vagių, naudojamos ir komplektuose su signalizacijos sistemomis. Tačiau slapta dažnai filmuojami ir namuose dirbantys asmenys: pavyzdžiui, kaip vaiką prižiūri jo auklė arba kaip ir ką tvarko namus prižiūrinti namų tvarkytoja. Vis dažniau, norint apsaugoti svarbiausią turtą – vaikus, kamera pajungiama kuriame nors kambario kampelyje ir nuolat įrašinėja šio žmogaus elgesį, veiklą su vaiku. Deja, „išdavikės“ slaptos kameros atskleidžia tikrai daug netinkamų bendravimo su vaikais pavyzdžių, smurto ir tokie vaizdai netgi pasiekia teismą. Nors toks filmavimas, kaip tvirtina specialistai, yra neteisėtas, nes, prieš įjungiant kamerą, anot jų, būtina apie tai informuoti atitinkamus asmenis.

 

 

Slaptos kameros gali filmuot tik ne slaptai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *