šiltnamisŠiltnamis yra dažno šeimininko nuosavame kieme ar sode pageidaujamas statinys. Kad ir kaip kai kurie daržininkai bando išsiversti be šiltnamio, visa tai, ką galėtų jame užsiauginti, sodindami atvirame grunte, tačiau rezultatai yra visiškai ne tokie patys. Be to, šiltnamis yra pati geriausia vieta sėti ankstyvas daržoves arba tuo metu, kai jau oras atšąla, kad tai galėtų būti auginama lauke. Taigi jei nutarėte, kad jau verta savo derliui įrengti naują sodinimo vietą, tuomet teks pasidomėti šiltnamių rūšimis, medžiagomis, iš kokių jis gaminamas, kuo dengiamas, kad būtų kuo ilgaamžiškesnis. Žinoma, galima rinktis ir tą daugelį metų Lietuvoje naudotą variantą, kai šiltnamis buvo sukalamas iš medienos ir aptraukiamas plėvele. Tačiau patirtis parodė, kad toks statinys labai greitai praranda savo puikias savybes, nes mediena ima pūti, plėvelę suplėšo vėjas. Taigi vertėtų pasirinkti tokį šiltnamio variantą, kuris ilgus metus džiugintų savo kokybe bei jame augančiu derliumi. O kas itin svarbu ten augančioms daržovėms ir kitiems augalams?

 

Šiltnamyje ne tik puikiai dera pomidorai, agurkai, salotos, ridikėliai ir t.t., ką itin mėgsta lietuviai kaip savus užsiaugintus vitaminus, o ne pirktus „su trąšomis“, kaip sakoma, iš parduotuvės ar turgavietės. Tačiau taip pat šiltnamis yra palanki terpė ir ten kuo puikiausios sąlygos ligoms bei kenkėjams plisti (nes ten nuolat aukšta temperatūra, didelė drėgmė, derlingas gruntas, ribotas augalų asortimentas), todėl yra būtina tvarkinga augalų apsauga. Augalų apsaugos sistemoje itin svarbios profilaktinės priemonės: apsauga nuo parazitų įvežant sėklas arba augalus, atsparių ligoms ir kenkėjams augalų veislių auginimas, drėgmės ir mitybos optimalus režimas. Šiltnamiuose labai greitai plinta šie kenkėjai: voratinklinė erkutė, tripsai, amarai, baltasparniai, nematodai ir kiti. Šiltnamyje augantys augalai dažnai suserga šiomis ligomis: miltlige, antraknoze, askochitoze, baltuoju puviniu, rudąja demėtlige, pašaknio puviniu ir kitomis.

 

Pagrindines augalų auginimo sąlygos yra šiluma, drėgmė, šviesa, žemė ir tręšimas. Tiek temperatūros didinimas iki optimalios, tiek ir jos sumažinimas iki minimalios yra labai svarbūs. Šiltnamyje saulėtą dieną temperatūrą galima sumažinti vėdinant atidarius orlaides, todėl itin aktualu, kad jos būti tinkamai įrengtos šiltnamyje, t.y. patogios pasiekti, tam tikroje vietoje, kad suteiktų kuo daugiau iš išorės patenkančio oro. Be to, temperatūra reguliuojama įvairiais elektriniais ventiliatoriais, kurie orą gali ištraukti arba pūsti vidun.

 

Augalų vandens poreikis priklauso nuo dirvos savybių, augalų rūšies, jų fenologinės fazės, oro temperatūros, vėdinimo intensyvumo. Augalus laistyti reikia reguliariai, nes vos menkas drėgmės trūkumas, kada šiltnamyje nuolat yra karšta, gali sukelti jiems neigiamą poveikį, deja, kartais jau nebeištaisomą. Trūkstant drėgmės augalai blogiau auga, nubyra žiedai, nereguliariai laistomi pomidorai skilinėja, o agurkai apkarsta. Mokslininkai apskaičiavo, kad l kg daržovių prekinės produkcijos užauginti reikia maždaug nuo 25 iki 300 litrų vandens.

 

Ne ką mažiau darbui šiltnamyje svarbus yra kiti darbui jame naudojami įrankiai. Tvarkingas ir atitinkantis darbą įrankis suteikia naudotojui ne tik praktinę naudą, bet ir moralinį pasitenkinimą darbu. Kiekvienu daržo įrankiu, panaudotu pagal paskirtį, ne tik paspartinamas, bet ir kokybiškai atliekamas darbas. Nuo viso to: šiltnamio (dirvožemio, augimo sąlygų jame ir kt.), augintojo, naudojamų įrankių  priklauso daržovių augimo sąlygos, derlius ir kokybė. Įsigyjant daržo įrankius, būtina atsižvelgti į jų patogumą darbui. Medžiagos turi būti kokybiškos, kotai, rankenos – gerai nušlifuoti, patogūs paimti i rankas.

 

 

Kas svarbu derlių auginant šiltnamyje?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *